• Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Výroba budek

Mnoho druhů ptáků hnízdí v nejrůznějších stromových dutinách. Bohužel vhodných starých, tzv. doupných stromů, je stále méně. Proto je vyvěšování nových budek velice prospěšné, i když nesmíme zapomínat, že jde pouze o náhradní řešení a přímá ochrana doupných stromů je to nejdůležitější.

Při výrobě budky bychom se měli snažit dodržet některé základní požadavky:

Materiál

Nejlepší materiál pro výrobu budek je bezesporu dřevo. Budka by měla mít co nejpřirozenější vzhled, aby co nejlépe splynula s prostředím. Může být vyrobena z celého kusu kmene nebo z jednotlivých prken. Z vnitřní strany necháváme prkna nehoblovaná, aby ptáci mohli snadněji budku opustit. Vnější stranu je lepší nechat hladkou, nalakovat nebo natřít vhodnou barvou.

Konstrukce

Budku vyrábíme co nejjednodušší, abychom se vyhnuli zbytečným komplikacím se zatékáním vody do budky. Budka by měla mít dozadu mírně sklopenou stříšku. Určitým přesahem střechy uchráníme prkna a spáry pod ní před zatékáním. Pokud do budky nějaká voda zateče, je potřeba, aby snadno opět vytekla. Proto je důležité, aby dno budky bylo vsazené mezi stěny a ne naopak.

schma dno1

Určitě zapomeňte na jakákoli bidýlka či přistávací plošinky! Ptáci si poradí i bez nich a budou v budce bezpečnější. Pokud nechcete, aby si budku pro malé pěvce osadili například strakapoudi, doporučujeme oplechovat vletový otvor tenkým plechem. Jinak je dost možné, že si strakapoud zvětší vletový otvor pro svoji potřebu.

 

Jak jste spokojeni s nabídkou bio produktů ve vašem okolí?